Giriş
Kayıt

Anasayfa

Hakkımızda

Hizmetlerimiz

Ekibimiz

İDA TV

Eğitimlerimiz

Testler

İletişim

Anasayfa

 

Oyun Terapisi 

Oyun terapisi yöntemi; çocukların travmatik olaylara dair kişisel deneyimlerini ifade etmelerini sağlayan bir süreçtir.

Devamı

Eş Terapisi  Aile Danışmanlığı

Aile yaşamda rastlanan sevgi ve mutluluk gibi bazı önemli duyguların en derin düzeyde sunulduğu yerlerin başında gelir.
Devamı

 

Psikolojik Danışmanlık

Kendini iyi tanıyan birey sorunlarının farkındadır ve onları çözmek için kendini geliştirir. Gücünü sistematik bir şekilde kullanır.
Devamı

lk

Öğrenci Koçluğu

Öğrencilerin kendilerini tanımaları, güçlü yanlarını ve yeteneklerini keşfetmelerini, hedef koymalarını sağlamaya ve kaynaklarını daha iyi kullanabilmelerine yönelik , yol haritası ve eylem planı yapmalarına esnek sağlayan hizmettir.


Devamı

Ov2x4j7

 

İda TV

İda Psikolojik Hizmetler Ekibi Tarafından Hazırlanan Mesleki Videoları İzleyebilirsiniz
Devamı

kj

Eğitim Takvimimiz


Uzman Eğitimleri, Aile Eğitimleri, Çocuk Eğitimleri, Ücretsiz Seminerlerimiz, Eğitim ArşivimizDevamı

child counseling

Çocuk ve Ergen Danışmanlığı


Devamı

cozum

Çözüm Ortaklarımız


Devamı

add

Her şey ismine karar verme sancılarıyla başladı… ona hangi adı koyacağımızı günlerce düşündük, araştırdık, sorduk soruşturduk… nihayet bir karara vardığımızda, en zor sınavını geçen bir çift yürek rahat bir uykuya daldı.. oysa bu ilk ama son değildi… nice kararlar verilecekti onun adına ama içlerinden biri, ah o biri çok günler ve geceler geçirtecekti uykusuz… Öyle anneanneye babaanneye bırakmak gibi de değildi bu.. canımızı, kalbimizin bir yarısını hiç tanımadığımız insanlara emanet edecek ve yanında biz olmadan zaman geçirmesine alışacaktık… sahi alışabilecek miydik?
Araştırmalarımız sonucunda artan kriter listesi ve ” böyle bir okul bulamam bari oturup evde kendim bakayım” dan ” artık biz ona yetemiyoruz okula ve arkadaşa ihtiyacı var” lara kadar değişen bir spektrumda olma hali sonucunda nasıl karar verebilecektik? Her okul görüşmesinde harikalar yarattıklarını anlatan, janjanlı web sitelerinde çocuğumuzu sanki bir halk kahramanına çevirme gücüne sahip yetkinlikleriyle gözümüzü boyayan kurum ve kurum sahipleri arasında doğru kararı verebilecek miydik onun için?
Yeni eğitim sezonunun başlamasına sayılı günler kala, danışanlarımdan en çok gelen ” bize bir okul önerir misiniz?” sorusuna genel bir cevap vermek amacıyla OKUL SECIMI VE OKUL SÜRECİnde  akıllara takılan konularda görüşlerimi paylaşmak isterim:

KREŞE BAŞLAMA YAŞI NE OLMALI?

Bu sorunun cevabına, kreşe gitmediğinde kim bakacak? sorusunun cevabı da etkili olabilir.

Yaklaşık 3 yaşlarına kadar #güvenlibağlanma nın oluşabilmesi için, bebeğin mümkünse aynı bakıcı tarafından ihtiyaçlarının sağlıklı yollardan karşılanması gerekir. Farklı farklı kişiler ( örneğin 2 gün anneanne 2 gün babaanne gibi ya da sık bakıcı değiştirmek) çocuğun gelişiminde zorlanmasına sebep olabilir. Bakan kişinin devamlılığı söz konusu ise 3 yaşına kadar beklenmesi, diğer durumlarda ise kreş daha uygun bir seçenek olabilir.

2-3 yaş arası bakan kişinin de yanında ona eşlik etmesi ya da ihtiyaç hissettiğinde ulaşabileceği mesafede olması şartıyla oyun grupları veya  saatlik katılımlar da düşünülebilir.

YARIM GÜN MÜ TAM GÜN MÜ?

2-3 yaş arası çocuklarda, yukarıda bahsedilen şekil daha uygun olabilir. 3 yaş itibariyle ise, sağlıklı gelişim gösteren bir çocuk tam gün okulda kalabilir. Ancak, duygusal zorlanmaları olan bir çocuğun “önce yarım gün ve alıştıktan sonra tam gün” biçiminde okula devamı süreci kolaylaştırabilir.

ORYANTASYON SÜRECİ NASIL OLMALI?

Okul seçimi yetişkinlerin verebileceği bir karardır. Bu süreçte görüşmeye gidilen bütün okullara çocuğun da götürülmesi, onun kafasını karıştırabilir. Ebeveynlerin karar vermesiyle süreç başlar. Çocuğa “sen hangisini beğendiysen oraya gideceksin” şeklinde bir sorumluluk yüklemek  ağır gelebilir. Nihayetinde o bir çocuktur ve kriteri “en güzel oyuncak” olabilir.

Seçilen okula, çocuğun başlama tarihinden önce gitmesi, oryantasyonun ilk adımıdır. Okula ilk kez başlayacak bir çocuk için “okul” kavramının içi bomboştur. Her çocuk farklı hayal edebilir.

Okul fikri aklınıza düştüğünden itibaren onu hazırlamak için ara ara okulun ne olduğundan bahsedebilirsiniz. “Çocuklar için bir çok arkadaşın olduğu, onları çok seven ve koruyan bir öğretmenin olduğu bir yer” şeklinde bir giriş olabilir… onun sorularına göre konuşmayı şekillendirebilirsiniz. “Bu yaramazlıkları okula gittiğinde yapamayacaksın”,” okulda öğretmen ne derse onu yapacaksın”,” okulda bunu yaparsan öğretmen kızar” gibi, çocuğun korkmasına ve endişelenmesine sebep olan cümleleri kurmamamız gerektiğini yazmıyorumJ

Okula başlanacağı günün, haftanın ilk günü olan pazartesi olmasını öneririm. 5 günlük kesintisiz süreç çocuğun ihtiyacının takibini ve kontrolünü kolaylaştıracaktır.

İlk defa okula başlayacak bir çocuğun kaygılanması, meraklanması, heyecanlanması çok normaldir. Hayatında önemli bir değişim başlamaktadır onun için. Büyüdüğü anlamına gelmektedir ama büyümese daha mı iyidir acaba? Bu süreçte çocukların regresyon (gerileme) yaşadıklarını da görmekteyiz. Sanki bize “galiba yapamayacağım. büyümeseydim daha iyiydi. En iyisi onlara daha bebek olduğumu göstereyim” dercesine anne /babaya yapışma, kucak isteme, sebepsiz ağlama, parmak emme, kaka/çiş kaçırma, uyku terörü, yeme problemleri görebilmekteyiz. Aslında söylemeye çalıştığı “çok endişeliyim ve biraz rahatlatılmaya ihtiyacım var” dır.

“Senin için bir okul seçtik ve çok sevdik. Orada sana iyi davranılacak ve senin de orayı çok seveceğini düşünüyoruz” gibi bir açıklamaya ihtiyaç duyabilir çocuklar. Çoğu zaman ebeveyninin gözünden bakar ve onların korktuğundan korkar, onların beğenmediğini beğenmez ve onların sevdiğini sever.

İlk andan itibaren onu güvendiği kişiden zorlayarak almak travmanın ilk basamağıdır. Henüz güvenmediği bir ilişki için zorlamak onu okula alıştırmaz ,aksine ebeveynlerine güveninin sarsılmasına sebep olur.

Yaşımız kaç olursa olsun, ilişki kurduğumuz kişiye güvenmek isteriz. Hele ki 3 lü yaşlarda buna daha çok ihtiyacımız vardır. Bazı çocuklar için bu süre 5 saniye iken bazıları için 5 gün olabilir. Çocuğun güvenini kazanmak yetişkinin görevidir. Çok da zor değildir aslında… ihtiyaçlarının görülüp önemseneceğini, sevileceğini ve daima korunacağını gören çocuk, yetişkinin 1 adımına karşılık 5 adım atacaktır.

Annesini evde bırakan çocuk, güvenebileceği başka bir yetişkine ihtiyaç duyar. Okula alışmak öğretmene alışmakla başlar…

Kademeli alıştırma tekniği çok önemlidir. Her gün yavaş yavaş artan sürelerle okulda olması, önce öğretmeniyle baş başa ve daha sonra arkadaşlarıyla tanışmaya geçme onu rahatlatabilir.

Bazı çocuklar daha ilk gün okula koşarak gelirler ve doğruca çocukların arasına katılmak isteyebilirler. Böyle bir durumda, ihtiyacını görmek ve onu arkadaşlarıyla tanıştırmak bir sakınca yaratmaz.

Genellikle yemek ve uykuya alışmak sonraki süreçte gerçekleşir. Çocukların çoğu bulunduğu ortama ve kişilere güvenmeden orada yemek yemek ve uyumak istemezler. Başlamak için, onun orada kendini güvende hissettiğine dair  mesajları bize yol gösterebilir.

ÇOCUĞUMUZ GİTMEK İSTEMEZSE NE YAPMALIYIZ?

Henüz adaptasyon sürecine başlamadan okula başlamak istemediğini söyleyen bir çocuk 3 yaşını doldurmuş ise çok kaygılanıyor demektir. Bu kaygısının altında neler olduğuna bakmak gerekir. Kardeş doğumu, anne baba tartışması, okula dair olumsuz bilgileri, kaygılı bağlanma, ayrılık anksiyetesi… gibi sebepler olabilir. Altta yatan ve onu zorlayan duygusu sakinleşmeden okula zorlayarak başlatılması adaptasyon sürecinin uzamasına sebep olabilir. Hatta çocuk hiçbir zaman okula sevmeyebilir… Bu durumda bir uzmandan yardım alabilirsiniz..

Çocuk, okula uyum haftasında ağlıyor ve tanıdığı yetişkinin yanından ayrılmak istemiyorsa hala güven aşaması geçilmemiş demektir. Bunun 3 sebebi olabilir.

  1. Okuldaki yetişkinlerin süreci sağlıklı şekilde yönetememiş ve çocuğun güvenini kazanacak tutumları göstermemiş olabilir.
  2. Ebeveynlerin kaygısı yüksek ise, çocuk “burada endişelenecek bir durum söz konusu” şeklinde algılar ve hiçbir kaygısı yokken bile endişelenmeye başlayabilir.
  3. Çocuğun bakım veren kişi ile arasında güvenli bağlanmanın oluşmaması , onun diğer insanlara da kaygılı şekilde bağlanmasına sebep olabilir.

3 yaş öncesinde, çocuğun, ebeveyninin arkasından ağlaması, sanılanın aksine, güvenli bağlanmanın oluştuğunu gösterebilir. Bakım veren kişinin kucağında kısa sürede sakinleşiyor ve tekrar etrafla ilgilenmeye devam edebiliyorsa, sadece biraz zamana ihtiyacı olabilir. Ancak, kucağa gitmesinden sonra da bir türlü sakinleşemiyor veya küskün bir hal takınıyorsa bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Sağlıklı bir ilişki kurmakta zorlanıyor ve bunun onarılmasına ihtiyaç duyuyor olabilir.

KARDEŞİ OLDUKTAN NE KADAR SÜRE ÖNCE VEYA SONRA OKULA BAŞLATMALIYIZ?

Kardeşin doğumuyla birlikte, kendini evden uzaklaştırılmış hissetmemesi için, doğumdan 3 ay öncesinde ve 3 ay sonrasında okula başlaması sağlıklı olabilir. Hali hazırda okula devam eden bir çocuğun, kardeşinin doğumuyla birlikte okuldan alınması ise düzenini bozacaktır. Doğumun gerçekleştiği gün ,”kardeşle tanışma günü” olduğu için okula gitmeyebilir. Sonrasında mümkün olan en kısa sürede rutininin devam ettirilmesi ona daha iyi gelir.

SINIFLAR KAÇ KİŞİLİK OLMALIDIR?

2 yaş çocuklarının özel ilgi ve şefkate ihtiyaçları 3 yaş çocuklarına göre daha fazladır. Bu sebeple en fazla 4 çocuğa 1 öğretmen şeklinde olmasını öneririm.

3 yaş sonrasında ise en fazla 15 kişilik sınıfta ama mutlaka 2 öğretmenin olması gerekir.

OKULA BAŞLAMASI İLE HASTALANACAK DÜŞÜNCESİ BİZİ ÇOK KORKUTUYOR…

Kaçınılmaz gerçek şu ki, yeni bir ortama alışmak , yeni ortamın florasına vücudunun alışması (yaklaşık 10 gün sonra ilk sinyalleri verir) için zamana ihtiyacı vardır. Hastalıkların daha hafif ve kısa süreli olması  için, bahar ve yaz aylarında okula başlatmak bir çözüm olabilir. Bağışıklığı düşük çocukların daha sık hastalandıklarını görüyoruz. Galiba bunun için, okula başlama tarihinden 3 yıl öncesinden itibaren çocuğumuzu cam faunusundan çıkarmamız gerekir J

ÖĞRETMENİN DOĞRU KİŞİ OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Bunu siz değil, çocuğunuz anlayacaktır. Öğretmenin  ilk işi çocuğunuzla güvenli bir ilişki kurmaktır. Yetişkinlerin beklentilerini karşılamaktan ziyade, çocuğunuzun ihtiyaçlarına cevap vermesi gerekir. Çocuklar da genellikle, güler yüzlü, samimi, sakin ve onu görebilen öğretmenleri severler. Öğretmeni tarafından sevildiğini hisseden çocuk için okul ,en keyifli yerlerden biridir.

AĞLAMALRININ NE KADAR SÜRMESİ NORMALDİR?

O güne kadar her şey yolunda gitmiş ise, 2. hafta çocuğun ağlamadan, bakan kişiden ayrılarak okula girmesini bekleriz. Maksimum 1 ay kadar da ayrılık anlarında ağlamaları, ayrılmakta zorlanmaları ve ayrılma aşamasına gelmek için bir süre sakinleşmeye ihtiyaç duymaları da normaldir. Daha uzun sürelerde, ayrılırken ağlayan çocuk bir yardım çığlığı atıyor olabilir. Onu üzenin tam olarak ne olduğunu anlayabilmek için okulla işbirliği halinde bir uzmandan yardım almak gerekebilir. İstatistikler göstermektedir ki; çocukların ayrılıklarda uzun süreli ağlamaları %80 civarında evle ilgilidir.

ÖĞRETMEN DEĞİŞİKLİĞİNDE ÇOCUĞUMUZ NASIL ETKİLENİR?

3 yaşa kadar değişikliğin olmaması en sağlıklısıdır. Tutarlı şekilde aynı yüzler görmek ihtiyacındadır bebek. 3 yaş itibariyle, güvenli bağlanması olan çocuklar için ise, değişiklik hiçbir zorlama getirmez.

OKUL DEĞİŞTİRMEK ÇOCUĞUMUZU NASIL ETKİLER?

Yine aynı şekilde, 2 yaşta okul veya öğretmen değişikliğini önermemekteyim. O yaşa kadar her şey yolunda gitmiş ise, 3 yaş itibariyle değişiklikleri tolere edebilir.

EN DOĞRU EĞİTİM SİSTEMİ HANGİSİ?

Okul öncesi eğitim sisteminde bir çok yaklaşım vardır. (Reggio Emilia, Montessori, High Scope….). her biri çocukların iyiliği yönünde fikir yürütmekte ve teknikler önermektedir. Çocuğunuz için seçtiğiniz okulun hangi eğitim sisteminden faydalanıyor olması çok da önemli değildir çünkü bu tür sistemler yolunda durmak ve tutarlılık arz etmek için okulların işine yarar. Bu eğitim sistemleri çocuk  değil okul içindir. Çocuk eğitiminde tüm sistemlerin ortak doğruları bellidir ve bu doğrulara ulaşmak için gidilecek yol değişir. Önemli olan gidilmesi istenen hedefin size ne kadar doğru geldiğidir.

BRANŞ DERSLERİ OLMASI (İNGİLİZCE, DRAMA VS..) ÖNEMLİ Mİ?

Oyun oynamaya yeterli vakitleri kaldığı sürece farklı uyaranlarla tanışmak iyidir. Ancak, çok yoğun program uygulamak adına çocukların asıl ihtiyacı olan oyundan zaman çalmak, çocuğu değil bazı ebeveynleri (!)mutlu eder.

İKİZLERİ NASIL YERLEŞTİRMELİYİZ?

2 yaş grubunda benzer yüzler görmek onları rahatlatabildiği için aynı sınıfta olmaları iyidir. 3 yaş itibariyle ise, bireysel gelişimlerini ve özerkliklerini oluşturmaları için mutlaka ayrı sınıflarda olmalarını önermekteyim.

ÇOCUĞUMUN NELER HİSSETTİĞİNİ NASIL ANLARIM?

Çocuklar, çoğunlukla, okulla ilgi soru sorulduğunda cevap vermezler ya da “iyi”, “güzel” şeklinde en kısa kelimeleri tercih ederler. Anne babasının çocuğu olmaktan, birey olmaya geçtikleri belki de ilk ortamın deşifre olmasını istemezler. Çünkü orası onun özel hayatıdır. Orada evin tatlı şirin bebeği değil; büyüyen, gelişen ve kendine güvenen çocuktur. Ancak bu durum, anne babanın okulla ilgili merakını gidermez J Ne yedi, kimlerle oynadı, öğretmenini seviyor mu, bugün hiç ağladı mı… gibi bir çok sorunun cevabı ondadır ama o ise konuşmamaktadır.

“haydı okulculuk oynamaya ne dersin? Benim adım … olsun ve sen de benim en sevdiğim arkadaşımmışsın… hmmm adın ne olsun?” ya da “ben çocukmuşum sen de öğretmen” şeklinde kurulabilecek bir oyunda günün video kaydını izleme şansınız olabilir. Tabi çocuğunuz isterse….

ANASINIFI MI ANAOKULUMU MU?

İlkokula başlama yaşından bir yıl öncesinden itibaren, çocukların mümkünse gideceği okulun anasınıfına gitmelerini önermekteyim. Nihayetinde, çocukların ilkokula başlaması da hem bilişsel, hem sosyal-duygusal , hem de fiziksel olarak bir adaptasyon gerektirecektir. İlkokul 1. Sınıfta, hem mekana ve sisteme hem de okuma-yazma öğrenmeye odaklanmak onlara zor gelebilir.

OKUL ÖNCESİNDE OKUMA YAZMA ÖĞRETİLMELİ Mİ?

Okulöncesinde, ilkokul 1. sınıf müfredatını uygulamak ,çocukların gelişim ihtiyaçlarına yapılan haksızlıklardan biridir. O, zaten zamanı geldiğinde bunları öğrenecekken, hangi sebeple daha erken öğrenmesi gerekir? Bunun, bazı anne babaların (!) ve bazı okulların (!) rekabet ortamında fark yaratma ihtiyaçlarından kaynaklandığını düşünüyorum.

Okul öncesinde amaç, okuma yazma öğretmek değil, okuma yazmaya hazırlık yapmak olmalıdır. Kalem tutmak, soldan sağa yapılan etkinlikler, kavram çalışmaları, çizgi çalışmaları, ses çalışmaları…. gibi etkinliklerle hazırlık yapılır.

Henüz gelişimsel olarak, okuma ve yazma becerisine sahip olmayan bir çocuk, bu konuda zorlandığında kendini başarısız hissedecektir.

Okul Seçimi ve Okul Süreci bir çoğumuzu endişelendirse de, çocuklar kendilerini nasıl iyileştireceklerini çok iyi bilmektedirler. Bize düşen onları duymak ve ihtiyaçlarına kulak vermektir.

Uzm. Psi. Dan. Evrim ALKIŞ DEMİREL

İda Psikolojik Hizmetler

Öveçler 4. cad 20/2  Çankaya /ANKARA

0505 981 60 70/ 0505 260 5777

egttak

Dikkat Arttırma Teknikleri ve Oyunları/ Zihin Haritaları Eğitimi (29/30 Eylül 2018)
Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimi ( 6/7 Ekim 2018)
Çocuklarla Psikolojik Danışma Eğitimi ( 13/14 Ekim 2018 1. Modül )
Oyun Terapisi Eğitimi (20-21 Ekim 2018)
Çocuk Resimlerinin Psiko-pedagojik Açıdan Değerlendirilmesi Eğitimi (3-4 Kasım 2018)
Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için arayabilir , randevu alıp ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.
İletişim Bilgileri: Aşağı Öveçler Mahallesi, No:, Kabil Cd No:20, Çankaya/Ankara
0505 981 60 70/ 0 505 290 18 96/ 0 507 059 01 76/ 0 505 260 57 77

 

ongorsel

3-12 yaş çocuklarla yapılan psikolojik görüşmelerin ve aile destek programının bir arada bütüncül bir yaklaşımla verilmesi çocuklarla çalışmayı düşünen tüm uzmanlarımızın kazanması gereken temel beceriler arasındadır. Bu kapsamdan hareketle çocukla psikolojik danışma eğitimi, kapsayıcı içerik ve modüler bir yaklaşımla İDA Psikolojik Hizmetler tarafından hazırlanmıştır. Teorik ve süpervizyondan oluşan eğitim programımızın içeriği aşağıdadır.
EĞİTİM PROGRAMININ İÇERİĞİ:
BİLİMSEL TEORİK PROGRAM

1) Gelişim Kuramları
a) Bilişsel Gelişim Kuramları
b) Dil Gelişimi Kuramları
c) Ahlak Gelişimi Kuramları
d) Sosyal Gelişim Kuramları
e) Bağlanma Kuramı

2) Bütüncül Oyun Terapisi
a) Deneyimsel Oyun Terapisi
b) Çocuk Merkezli Oyun Terapisi
c) Nesne İlişkileri Bağlamında Oyun Terapisi
d) BDT Tabanlı Oyun Terapisi
e) Filial Terapi
f) Oyun Terapisinde Bütüncül Yaklaşım

3) Çocuk Resimlerinin Psiko-pedagojik açıdan değerlendirilmesi

4) Çocuk Değerlendirme Testleri
Good Enough Bir İnsan Çiz Testi
Kent E.G.Y Testi
Amerika Hiperaktivite Testi
AGTE Ankara Gelişim Tarama Envanteri
Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
Louisa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi
Porteus Labirentleri Testi
Cattel 2A/3A Testi
Frosting Görsel Algı Testi
Benton Görsel Bellek Testi
Peabody Kelime Anlama Testi
Gessel Gelişim Figürleri Testi

5) Çocukla ve Aileyle İlk Görüşme ve Anamnez Alma

6) Çocuklarda Duygusal ve Davranışsal Sorunlar Görüşme Teknikleri
a) Saldırganlık
b) Çalma
c) Yalan Söyleme
d) Küfür
e) İnatçılık
f) Tırnak Yeme
g) Kekemelik
h) Tikler
i) Dışkı Kaçırma
j) Alt Islatma
k) Parmak Emme
l) Erken Ergenlik

7) Özel Gereksinimi Olan Çocukların Eğitim Süreçleri
a) Okul Öncesinden Ortaöğretime tüm resmi ve özel tedbirler 
b) Dikkat Eksikliği ve Hiperakivite Bozukluğu
c) Sözel anlatım bozukluğu
d) Disleksi ( okuma yazma bozuklukları )

8) *Çocuk ve Okul
a) Okul Fobisi
b) Okula Oryantasyon Süreçleri
c) Verimli Ders Çalışma
d) Dikkat Arttırıcı Teknikler ve Oyunlar
e) Zihin Haritaları
f) Yapılandırılmış Öğrenci Takip Sistemi
g) Yapılandırılmış Okula Uyum Oturumları

*Zorbalık ve Zorbalıkla Baş Etme Yolları

9) Çocuk ve Travma

a) Çocuklarda Travma Ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu 
b) İhmal ve İstismar
Okul Öncesi Dönem Öğrenci Etkinlikleri ve Veli Eğitimi
İlkokul Dönemi Öğrenci Etkinlikleri ve Veli Eğitimi 
c) Çocuklarda Ölüm Kavramı ve Yas Süreci
d) Travmatik Olaylar Ve Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

SÜPERVİZYON ALANLARI VE İÇERİKLERİ

10) Çocuk Resimlerinin Psiko-pedagojik açıdan değerlendirilmesi ( 2 Eğitim Günü )
11) Çocuk Değerlendirme Testleri ( 2 Eğitim Günü ) 
12) Çocukla Psikolojik Danışma ( 4 Eğitim Günü )

Kimler Katılabilir
• Psikiyatrlar
• Psikologlar
• Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenler
• Okul Öncesi Öğretmenleri
• Çocuk Gelişimi Uzmanları
• Çocuk Doktorları
• Sosyal Hizmet Uzmanları
• Aile Danışmanlığı Sertifikasına sahip olanlar
• Bu branşlarda eğitimine devam eden son sınıf lisans & lisansüstü öğrencileri katılabilir.

Eğitim Tarihleri: Eğitimimiz 13/ 14 Ekim 2018 tarihinde başlayıp her ayın ikinci hafta sonu olarak devam edecektir. 
10 Hafta Teorik ve 4 Hafta Süpervizyon olarak yapılacak eğitimimiz toplamda 14 ay devam edecektir.

Eğitim Sonunda Verilecek Belgeler
*Çocuk Testleri Uygulayıcı Belgesi
*Oyun Terapisi Uygulayıcı Belgesi
*Çocuk Resimlerinin Psiko-pedagojik Açıdan Değerlendirilmesi Katılımcı Belgesi
*Çocuklarla Psikolojik Danışma Eğitimi Katılımcı Belgesi

DETAYLI BİLGİ İÇİN İLETİŞİME GEÇİNİZ

İletişim Bilgileri: Aşağı Öveçler Mahallesi, No:, Kabil Cd No:20, 06460 Çankaya/Ankara
0505 981 60 70/ 0 505 290 18 96/ 0 507 059 01 76/ 0 505 260 57 77

Eğitimciler: 
Evrim ALKIŞ DEMİREL 
Uzman Psikolojik Danışman/ Aile Danışmanı / Oyun Terapisti

Beyhan OKUR
Psikolojik Danışman/ Aile Danışmanı / Oyun Terapisti

Mehmet Murat ALTAN
Psikolojik Danışman/ Oyun Terapisti

 

hu

Uygulamalı çocuk testleri eğitimi çocuk ve ergen grubuyla çalışacak psikologların, psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin vb. meslek dallarının çalışmalarında ihtiyaç duyacakları dikkat, algı, zeka ve gelişim testlerini kapsamaktadır. Uygulama çocuk testleri eğitimi 2 hafta sonu ve 4 gün olarak yapılacaktır. İlk hafta sonu testlerin teorik anlatımı ve eğiticilerin uygulama örnekleri, 2 hafta sonu ise katılımcıların uyguladıkları testlerin süpervizyonu ve sunumları şeklinde yapılacaktır. 
Bu eğitim ile psikolog, psikolojik danışman ve rehber öğretmenler vb meslek dallarında çalışan meslek mensuplarının, çocuk ve ergenleri tanıma ile problemlerini tanılamada ihtiyaç duydukları testlerin
A-Genel Tanımını,
B-Uygulamasını,
C-Değerlendirmesini,
D-Yorumlamasını,
E-Raporlamasını kapsamaktadır.

Süpervizyona katılmayan katılımcılara uygulayıcı belgesi verilmeyip sadece katılımcı belgesi verilecektir. 
Katılımcıların uygulayıcı belgesi alması için gerekli sayıda ( her testten 3 adet) uygulama yapmaları ve bunları eğitimcilere sunmaları gerekmektedir.

1) Good Enough Bir İnsan Çiz Testi
2) Kent E.G.Y Testi
3) Amerika Hiperaktivite Testi
4) AGTE Ankara Gelişim Tarama Envanteri
5) Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
6) Louisa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi
7) Porteus Labirentleri Testi
8) Cattel 2A Testi
9) Frosting Görsel Algı Testi
10) Benton Görsel Bellek Testi
11) Peabody Kelime Anlama Testi
12) Gessel Gelişim Figürleri Testi

Eğitim Programı
1) Gün 
*Good Enough Bir İnsan Çiz Testi
*Kent E.G.Y Testi
*Amerika Hiperaktivite Testi
*AGTE Ankara Gelişim Tarama Envanteri
*Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
*Louisa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi

2) Gün
*Porteus Labirentleri Testi
*Cattel 2A Testi
*Frosting Görsel Algı Testi
*Benton Görsel Bellek Testi
*Peabody Kelime Anlama Testi
*Gessel Gelişim Figürleri Testi

Kimler Katılabilir
• Psikiyatrlar
• Psikologlar
• Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenler
• Sosyal Hizmet Uzmanları
• Aile Danışmanlığı Sertifikasına sahip olanlar
• Bu branşlarda eğitimine devam eden son sınıf lisans & lisansüstü öğrencileri katılabilir.

Eğitim Tarihleri: 6/7 Ekim 2018
Süpervizyon Tarihleri: Katılımcılarla birlikte belirlenecektir.
Eğitim Ücreti: 600 TL
İletişim Bilgileri: Aşağı Öveçler Mahallesi, No:, Kabil Cd No:20, Çankaya/Ankara
0505 981 60 70/ 0 505 290 18 96/ 0 507 059 01 76/ 0 505 260 57 77

hg childrenart01

Çocukları tanımak ve onların iç dünyalarını öğrenmek için en etkili yöntemlerden biri de resim yorumlamadır. Bu eğitimin amacı, resimdeki önemli belirtilerin ne anlama geldiğini ifade etmek ve resmin yorumlanmasında dikkat edilecek noktaları anlatmaktır. Bu eğitimle çocukları tanımak ve onların iç dünyalarını öğrenmek için etkili bir yöntem öğrenmiş olacaksınız.

Eğitimin İçeriği

1-Çocuk ve Resim
2-Çocuğun Çizgisel Gelişimi
3-İfade Aracı Olarak Çocuk Resmi
4-Çocuk Resimlerinde Renkler
5-Çocukların Aile Resimleri
6-Çocukların Resimlerinde Kişilerarası İlişkiler
7-Çocukların Resimlerinde Yer Alan Figürler ve Anlamları
8- GOOD ENOUGH – HARRiS Bir insan Çiz Testi
9-Ağaç Testi

Eğitimin Tarihi: 3-4 Kasım 2018
Eğitim Ücreti: 500 TL
İletişim Bilgileri: Aşağı Öveçler Mahallesi, No:, Kabil Cd No:20, Çankaya/Ankara
0505 981 60 70/ 0 505 290 18 96/ 0 507 059 01 76/ 0 505 260 57 77
Belgelendirme: Eğitim Katılım Belgesi

Alt Kategoriler