Giriş
Kayıt

Anasayfa

Hakkımızda

Hizmetlerimiz

Ekibimiz

İDA TV

Eğitimlerimiz

Testler

İletişim

Aile Danışmanlığı

İDA AİLE DANIŞMANLIK

 

Aile Ne Demek ?

Aile yaşamda rastlanan sevgi, adanmışlık, bağlanma, ait olma ve mutluluk gibi bazı önemli duyguların en derin ve tatmin edici düzeyde sunan yerlerin başında gelir.

 

Ailede Neler Olur?

Aile sürekli bir değişim içindedir, bir zamanlar işlevsel ve sağlıklı olarak nitelendirilen özellikler başka bir dönemde sağlıklı görülmeyebilir.

 

Aile olduğumuzda bize neler olur?

Bireyin ve ailenin yaşam dönemleri bazı zamanlar iç içedir. Birinde olup bitenler ötekini etkiler

 

Aile Danışmanı Kimdir?

Danışman bir "sihirli iyileştirici" rolünü üstlenmeden, ailenin kendi problemlerini kendisi çözmesi için yardımcı olan profesyonel yardımcıdır. Ailenin bozulan ruh sağlığını yeniden onarılması için katalizör ve sentezci rolü oynar.

 

Aileler Ne Zaman Aile Danışmanına İhtiyaç Duyar?

Aile çeşidi ne olursa olsun, ailelerin sağlıklı olma durumları ömürlerinin farklı zamanlarında farklılık gösterebilmektedir. Başka bir ifadeyle ailenin yaşamının bir döneminde sağlıklı olması, sonraki dönemlerde de böyle olacağının bir garantisi değildir.

 

Aile Danışmanlık Süreci Nasıl İşler?

Danışman içerik hakkında yorum yapmaktan kaçınır ve eşler arasındaki sürece odaklanır. Yorumlama ve yüzleştirme gibi tekniklerle aile üyelerinin olumsuz duygulardan kurtulmaları için birlikte çalışılır.

 

Aile Danışmanlığı Aileye Ne Sağlar?

Oturumlarda danışman ile olan yaşantılarıyla aile üyeleri, aile içinde nasıl yer almaları gerektiğini öğrenirler. Aile üyeleri arasında yeni etkileşim kalıplarının gelişmesi için aile üyelerinin bakış açıları gelişir. Aile üyeleri birbirine karşı olumsuz duygu ve düşüncelerini olumlayabilir. Aile üyeleri arasındaki gizli çatışma odakları belirlenerek, et­kileşim sürecine akılcılık kazanmaları sağlanır. Aile üyeleri aralarındaki rol ilişkilerini yeniden düzenlerler. Danışma amacına ulaştıktan ve aile dengesini yeniden kurduktan sonra danışma sonlandırılır.

 

“Unutmayın ki evliliğiniz üzerinde her gün kısa bir süre çalışmanızın sağlığınıza ve ömrünüze katkısı, bir sağlık kulübünde egzersiz yapmaktan daha fazla olacaktır.”

“Evliliklerdeki en önemli beceri ebeveynlerimizin yarıda bıraktığı rüyayı

Eşimizden talep etmekten vazgeçmektir. 

 (Oprah Wınfray)”